آلرژی سگ

علائم و درمان آلرژی در سگ ها چیست؟

علائم و درمان آلرژی در سگ ها چیست؟

قرار گرفتن در معرض آلرژن، معمولاً در موارد متعدد از ماه ها تا سال ها، سیستم ایمنی را حساس می کند و قرار گرفتن بعدی در معرض همان آلرژن یا مرتبط با آن باعث واکنش بیش از حد می شود. به طور معمول، سیستم ایمنی از سگ در برابر عفونت و بیماری محافظت می کند، اما با آلرژی، پاسخ ایمنی می تواند برای بدن مضر باشد. آلرژی ممکن است یک پاسخ ایمنی غیرضروری طبیعی به یک ماده خارجی خوش خیم در نظر گرفته شود.

واکنش های ایمنی درگیر در آلرژی پیچیده است. بیشتر واکنش ها شامل مولکول های پروتئین آلرژن همراه با آنتی بادی های موجود در خون است که به سلولی به نام ماست سل متصل می شوند. ماست سل ها در بسیاری از بافت های بدن یافت می شوند. هنگامی که آنتی ژن و آنتی بادی با ماست سل ها واکنش می دهند، ماست سل ها مواد شیمیایی قوی مانند هیستامین ها را آزاد می کنند که باعث التهاب موضعی مانند قرمزی، تورم و خارش می شود. این التهاب باعث ایجاد علائم مختلف مرتبط با واکنش آلرژیک می شود.

علائم آلرژی در سگ چیست؟

در سگ‌ها، شایع‌ترین علامت مرتبط با آلرژی، خارش پوست است، یا موضعی (در یک ناحیه) یا عمومی (در سراسر بدن). در موارد دیگر، علائم آلرژیک بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد و در نتیجه استفراغ و اسهال ایجاد می شود.

برای دیدن داروهای ضد خارش سگ کلیک کنید.

آلرژی در سگ چقدر شایع است؟

متأسفانه، آلرژی در سگ‌ها با هر نژاد و پیشینه بسیار رایج است. اکثر آلرژی ها بعد از شش ماهگی ظاهر می شوند و بیشتر سگ ها در طول یک یا دو سال مبتلا می شوند.

آیا آلرژی سگ ارثی است؟

تصور می شود که برخی از آلرژی ها ارثی هستند. آلرژی ارثی، درماتیت آتوپیک (آتوپی) یا آلرژی به مواد موجود در محیط، مانند گرده ها است.

مواد رایج آلرژی زا (آلرژن ها) کدامند؟

تعداد بسیار زیادی از مواد می توانند به عنوان آلرژن عمل کنند. بیشتر آنها پروتئین های حشرات، گیاهی یا حیوانی هستند، اما مولکول های شیمیایی کوچک نیز می توانند باعث آلرژی شوند. آلرژن‌های رایج شامل گرده‌ها، هاگ‌های کپک، کنه‌ها، سلول‌های پوست ریخته شده (مانند حساسیت به حیوانات خانگی در انسان)، پروتئین‌های حشرات مانند بزاق کک و برخی داروها هستند.

انواع مختلف آلرژی سگ ها چیست؟

روش های مختلفی برای طبقه بندی آلرژی وجود دارد. برخی از نمونه های طبقه بندی عبارتند از:

  •  آلرژی به کک
  • آلرژی غذایی
  •  آلرژی تماسی با پوست

آلرژی به نیش کک یا حشره چیست و چگونه درمان می شود؟

آلرژی به نیش حشره پاسخ التهابی اغراق آمیز به نیش حشره است. حشرات مانند عنکبوت و کنه و حشراتی از جمله کک، مگس سیاه، مگس گوزن، مگس اسب، پشه، مورچه، زنبور عسل، زنبور سرخ و سایر زنبورها می توانند باعث واکنش آلرژیک در سگ های حساس شوند.

بزاق کک شایع ترین آلرژن حشرات است که در سگ ها واکنش شدید نشان میدهد. نیش کک باعث درماتیت آلرژیک کک (FAD) می شود. بیشتر سگ ها در اثر نیش کک، تحریک موضعی جزئی را تجربه می کنند. سگ FAD به یک گاز گرفتن با خارش شدید موضعی واکنش نشان می دهد. سگ مبتلا به FAD خود را گاز می گیرد و می خراشد و ممکن است مقادیر زیادی مو را از بین ببرد، به خصوص در ناحیه پایه دم. یک عفونت باکتریایی ثانویه ممکن است در نواحی پوست خراش دیده شده، ایجاد شود.

از آنجایی که یک کک می تواند برای سگ مبتلا به FAD مشکل ساز باشد، کنترل دقیق کک ضروری است. با توجه به چرخه زندگی کک ها، این کار دشواری است، اما روش های پیشگیری از کک ماهانه مدرن و گزینه های درمان خانگی به شما این امکان را می دهد که محیطی عاری از کک را برای سگ خود فراهم کنید. دامپزشک شما می تواند در مورد محافظت از سگ و سایر حیوانات خانگی در برابر کک شما را راهنمایی کند. هنگامی که کنترل دقیق کک امکان پذیر نباشد، یا در موارد خارش شدید، دامپزشک ممکن است آنتی هیستامین ها یا کورتیکواستروئیدها (استروئیدها) را برای جلوگیری از واکنش حاد آلرژیک و تسکین فوری تجویز کند. در صورت وجود عفونت باکتریایی ثانویه، آنتی بیوتیک مناسب تجویز می شود.

درماتیت آتوپیک (آتوپی) چیست؟

اصطلاح درماتیت آتوپیک در سگ اغلب به عنوان مترادف برای آتوپی استفاده می شود. آلرژن های اصلی عبارتند از: گرده درختان، گرده چمن، گرده علف های هرز (راگوس)، کپک ها، کپک و کنه های گرد و غبار خانگی.

بسیاری از این آلرژی ها به صورت فصلی رخ می دهند، مانند گرده های ابروسیا، سرو و علف. با این حال، قارچ ها، کپک‌ها و کنه‌های گرد و غبار خانگی در تمام طول سال رخ می‌دهند. در سگ ها، درماتیت آتوپیک با خارش پوست (خارش) ظاهر می شود. سگ شما ممکن است صورتش را بمالد، پاهایش را لیس بزند و زیر بغل (کشاله ران) را خراش دهد.

بیشتر سگ‌های مبتلا به درماتیت آتوپیک بین یک تا سه سالگی علائم خود را نشان می‌دهند. سگ های مبتلا اغلب به چندین آلرژن واکنش نشان می دهند و همزمان آلرژی به کک یا غذا را تجربه می کنند. اگر آلرژن های متخلف را بتوان با آزمایش های پوستی داخل پوستی (آزمایش پوست) یا آزمایش خون شناسایی کرد، سگ باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آنها محافظت شود. از آنجایی که بیشتر این آلرژن‌ها محیطی هستند، این کار مشکل است و احتمال حملات مکرر وجود دارد. علائم آتوپی را می توان کنترل کرد، اما درمان دائمی معمولا امکان پذیر نیست.

درمان درماتیت آتوپیک (آتوپی) چگونه است؟

درمان تا حد زیادی به طول فصل خاص آلرژی بستگی دارد. ممکن است شامل یک یا چند مورد از سه درمان زیر باشد:

  • درمان ضد التهابی:

درمان با داروهای ضد التهابی، مانند کورتیکواستروئیدها یا آنتی هیستامین ها، در اکثر موارد به سرعت واکنش آلرژیک را مسدود می کند. مکمل اسیدهای چرب در رژیم غذایی گاهی اوقات می تواند پاسخ به استروئیدها و آنتی هیستامین ها را بهبود بخشد. جایگزین های جدیدتری برای مسدود کردن سیگنال های شیمیایی خاص مرتبط با خارش در سگ ها وجود دارد. این داروها شامل داروهای خوراکی روزانه مانند اکلاسیتینیب (Apoquel®) و تزریق‌های طولانی اثر مانند لوکیوتماب (Cytopoint®) هستند

  • شامپو درمانی:

حمام کردن مکرر با شامپوی ضد حساسیت می تواند خارش و التهاب پوست را تسکین دهد. حمام کردن همچنین مواد آلرژی زا را در داخل و روی پوشش که می توانند از طریق پوست جذب شوند، شستشو می دهد. برخی از شامپوهای درمانی نیز حاوی مواد ضدالتهابی هستند که ممکن است برای حیوان خانگی شما مفید باشد.

  • درمان کاهش حساسیت یا حساسیت زدایی:

اگر آنتی ژن های مختلف با آزمایش آلرژی شناسایی شوند، یک سرم مخصوص آلرژی برای سگ شما ساخته می شود و به صورت یک سری تزریق یا مایع زیر زبان داده می شود. با این درمان، مقادیر بسیار کمی از آنتی ژن به طور منظم تجویز می شود. هدف این دوز مکرر برنامه ریزی مجدد یا حساسیت زدایی سیستم ایمنی است. میزان موفقیت با این درمان متفاوت است. تقریباً 50٪ از سگ های تحت درمان بهبود قابل توجهی در علائم بالینی خود مشاهده می کنند، در حالی که تقریباً 25٪ بیشتر شاهد کاهش مقدار یا دفعات یا استفاده از کورتیکواستروئید خواهند بود.

  • تغذیه درمانی:

رژیم های غذایی خاصی برای کاهش خارش ناشی از درماتیت آتوپیک فرموله شده اند. با ترکیباتی که سلامت پوست را بهبود می بخشد و پاسخ التهابی را کاهش می دهد، این رژیم ها می توانند خارش را در حیوانات خانگی آلرژیک کاهش دهند.

آلرژی غذایی در سگ ها چیست و چگونه درمان می شود؟

آلرژی غذایی جزء کربوهیدرات مواد غذایی معمولاً در پاسخ به پروتئین موجود در غذا ایجاد می شود. گوشت گاو، مرغ، بره، تخم مرغ، محصولات لبنی و سویا معمولاً با آلرژی غذایی در سگ ها مرتبط هستند. آلرژی غذایی تقریباً در هر سنی ممکن است ایجاد شود. علائم بالینی شایع شامل خارش، اختلالات گوارشی و دیسترس تنفسی است. یک سگ ممکن است انواع مختلفی از آلرژی ها مانند آلرژی غذایی و آتوپی داشته باشد که تشخیص دقیق خارش سگ را به چالش می کشد.

آلرژی های غذایی معمولاً به کورتیکواستروئیدها یا سایر درمان های پزشکی پاسخ نمی دهند. درمان مستلزم شناسایی مؤلفه(های) آزاردهنده رژیم غذایی و حذف آنها است. دقیق ترین راه برای آزمایش آلرژی غذایی، آزمایش رژیم غذایی حذفی با استفاده از یک رژیم کم آلرژی دامپزشکی است. از آنجایی که حذف تمام محصولات غذایی دیگر از بدن حداقل هشت هفته طول می کشد، سگ شما باید به طور انحصاری از رژیم غذایی مخصوص به مدت هشت تا دوازده هفته استفاده کند.

تمام غذاهای سفره، خوراکی ها و ویتامین های طعم دار باید در طول دوره آزمایش قطع شوند. ممکن است با انواع خاصی از قرص های جویدنی یا داروها، مانند داروهای پیشگیری کننده از کرم قلب، مشکلاتی وجود داشته باشد.

برای دیدن غذاهای هایپوآلرژیک سگ کلیک کنید.

آلرژی تماسی در سگ ها چیست؟

آلرژی تماسی کمترین نوع آلرژی در سگ ها است. این در نتیجه تماس مستقیم با مواد آلرژی زا، مانند پیرترین ها، موجود در قلاده کک، آفت کش ها، علف ها، و موادی مانند پشم یا مواد مصنوعی که در فرش یا ملافه استفاده می شود، ایجاد می شود. آلرژی تماسی می تواند عملاً به هر چیزی و در هر سنی تبدیل شود.

اگر سگ شما به هر یک از این مواد حساسیت داشته باشد، در نقاط تماس، معمولا پاها و معده، سوزش و خارش پوست ایجاد می شود. حذف آلرژن (پس از شناسایی) اغلب مشکل را حل می کند، اگرچه ممکن است نیاز به درمان های موضعی یا سیستمیک باشد.

<yoastmark class=

مقاله از:

allergy general in dogs

یک دیدگاه برای “علائم و درمان آلرژی در سگ ها چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!