تربیت سگ یک بار برای همیشه

تربیت سگ همیشه یکی از سخت ترین کارهای دنیا  بوده! حتما پیش خودتون فکر می کنید چرا؟ کاملا حق با شماست که وحشت زده شوید. کوچک ترین رفتار و اشتباه شما باعث بدرفتار شدن سگتون در آینده خواهد شد. برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونید. چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری انجام بدید. که سگ  اصولی تربیت شود. پس حالا که تعلیم سگ سخت می باشد. باید به محض ورود سگ به خونه و حتی قبلش برای این کار خودتان رو آماده کنید. یعنی فیلم آموزشی ببینید، دربارش بخوانید و  اطلاعاتتان رو بالا ببرید.

تربیت سگ چیه و چرا مهمه

 • تعلیم سگ یعنی آموزش دادن به سگ برای انجام یک سری باید ها و نباید ها.

مثلا واق زدن سگ ساعت ۲ نصفه شب وقتی همسایه ها خواب هستند، از نظر یه سگ اشکالی ندارد ولی از نظر ما اینطور نمی باشد. این که به سگ یاد بدهیم این کار درستی نیست ، می شود تربیت سگ.

 • تربیت و آموزش سگ یک مهارت که نیاز به مطالعه و به دست آوردن اطلاعات درست دارد.
 • به جرئت میتوان گفت سخت ترین و پیچیده ترین وظیفه یک صاحب سگ، تربیت سگ به نحو اصولی و صحیح می باشد.
 • در زمان تربیت سگ، تک تک حرکات شما به عنوان صاحب سگ و کسی که سگ به عنوان آلفا قبول می کند بسیار مهم است.
 • از طرف دیگر، تربیت سگ در ماه های اول زندگی اش تا حدود ۸ ماهگی بسیار اساسی و کلیدی خواهد بود و اگر این دوران مهم بگذرد و شخصیت سگ شما شکل بگیرد، تربیت کردن این کوچولوهای باهوش بسیار بسیار سخت خواهد شد.

 

 

اگر سگ رو تربیت نکنیم چی اتفاقی می افتد؟

 • اگر دانستن نحوه درست نگهداری از سگ برای زنده و سالم ماندن دوست کوچولوی شما ضروری باشد، تربیت سگ تعیین کننده کیفیت زندگی سگ با شما که صاحبش باشید است.
 • این این معنی که زندگی با سگی که تربیت نشده و هرکاری دلش میخواهد انجام میدهد، سخت و طاقت فرسا است.

برای مثال، سگی که خوب تربیت نشده و آموزش درست ندیده است، امکان دارد به آدم ها و حیوانات دیگه واق کند، به غریبه ها دندون نشون دهد و حتی گاز بگیرد، جاهایی که نباید دستشویی کند، وسایل خانه رو تخریب کند، مدفوعش رو بخورد و خیلی کارهای دیگه ای انجام بدهد که باعث نارضایتی شما و افرادی که با شما زندگی میکنند بشود.

 • پس زندگی در کنار یک سگ تربیت شده، لذت بخش و باکیفیت خواهد بود. زندگی با یک سگ تربیت نشده، انرژی گیره و تجربه بدی رو براتون رقم خواهد زد.

تربیت سگ از چند ماهگی شروع می شود؟

بهترین موقع برای شروع تربیت و آموزش سگ، ۲ ماهگی می باشد.

با تی پتس در ادامه مقاله همراه باشید تا به شما کمک کنیم آموزش و تربیت کردن سگ به شکل اصولی را باید از کجا شروع کرد.

چگونه سگ را تربیت کنیم؟

از همون لحظه ای که تصمیم می گیرید سگ رو به خونه بیاورید، تربیت سگ آغاز می شود.

سگ ها با روش آزمون و خطا یاد میگیرند. به این معنی که، وقتی کاری انجام میدهند و به هدفشون میرسند، تجربه خوبی توی ذهنشون باقی خواهد ماند، و از این پس انجام اون کار رو ادامه میدهند و همینطور برعکس.

برای همین تک تک حرکات سگ رو از روز اول زیر نظر داشته باشید. حرکات خوب رو با دادن تشویقی، تشویق کرده و کارهای ناپسند رو با نادیده گرفتن و پرت کردن حواسش، متوقف کنید. شما با این روش می‌توانید به شگ خود یاد دهید چه کاری خوبه و چه کاری ناپسند است.

شما با استفاده از انگیزه غذایی بالای سگ در سن پایین و استفاده از تشویقی میتوانید سگتان رو برای آموزش آماده کنید. با آموزش نه به سگتان میتوانید یاد دهید چه کارهایی ممنوعه هستند. این کار به خصوص برای توله سگی که به تازگی به سرپرستی گرفته اید امری حیاتی می باشد. آموزش نه گفتن به سگ یکی از آموزش‌هایی است که برای تربیت توله سگ الزامی می باشد؛ چون شما با این کار بهش یاد میدهید که کی رئیس خانه است و قوانین این خانه از چه قرار می باشد.

پت شاپ آنلاین تی پتس tipets - آموزش دادن به سگ ها

قوانین خانه شامل چه چیزهایی می شوند؟

چند تا قانون خیلی مهم وجود دارند که سگ باید اونها را متوجه بشود. برای مثال فهمیدن اینکه چه جاهایی از خانه هستند که اجازه ندارد به آنها سرکشی کند، یا اینکه جای خوابش کجا خانه خواهد بود.

غذا ندادن به سگ از سر میز و اسباب و اثاثیه ای که نباید روی آنها بشیند یا بپربپر کند و … هم جزو این قوانین هستند.

برنامه ریزی برای سگ چه اهمیتی در تربیت سگ داره؟

علاوه بر وضع قوانین، باید برای سگت دلندتان یه برنامه روزانه (حتی غیر دقیق) وضع کرده و عادتش بدهید. حتما براتون این سوال پیش می آید که چه لزومی دارد؟

خوب است بدانید که سگ ها عاشق نظم وانظباط و برنامه ریزی های دقیق و زندگی روتین روزانه هستند. داشتن برنامه منظم روزانه امری مهم در تربیت سگ می باشد.

برنامه ریزی برای زندگی سگ و پایبند بودن به آن ۴ تا مزیت مهم به همراه دارد:

 1. توله سگ از همان سن کم  متوجه می شود رئیس کیه! متوجه میشود شمایید که صاحبش هستید و شما تعیین می کنید چه موقع چه کاری انجام دهد (کی زمان خواب هست، کی غذا بخورد و …) برای همین از شما حساب میبرد و به حرف شما گوش خواد داد، به عبارتی شما آلفای سگ خواید بود.
 2. سگ خیالش راحت می شود که سر ساعت غذایش محیا خواهد بود ، برای دستشویی مشکلی نخواهد داشت و زمان بازی و خواب او هم برقرار است. این روتین از استرس توله سگ کم خواهد کرد و باعث می شود در آینده سگی مضطرب نداشته باشید.
 3. از بسیاری از مشکلات رفتاری مثل خشونت نشان دادن، دستشویی کردن داخل خانه، بدغذا شدن سگ و …. پیشگیری می شود.
 4. برای شما که صاحب سگ هستید هم آرامش خاطر به همراه دارد چون میدانید کی باید منتظر چه چیزی باشید.
 چگونه به سگ فرمان ها رو آموزش بدهیم؟
 • با برقرار کردن جلسات آموزشی.
 • سگ ها رو موقع آموزش دادن باید مثل یک بچه ۲ ساله تصور کنید. قطعا نمیشه یک بچه ۲ ساله را ۲ ساعت نشاند و بهش ریاضی درس داد! توانایی یادگیری یه بچه ۲ ساله نهایتا گفتن ۱،۲ هست و اگه بیشتر از ۱۰ دقیقه یه چیز را برایش تکرار کنید. خسته شده و حواسش به راحتی پرت می شود.
 • سگ ها نهایت می توانند ۱۰ دقیقه روی یادگیری فرمان ها تمرکز کنند. و جلسات آموزشیشان باید سرگرم کننده و پر از تشویق و تفریح باشد وگرنه خسته می شوند. و شما رو هم خسته خواهند کرد.
چه فرمان هایی رو به سگ تازه واردمان آموزش دهیم؟

یک سری فرمان ها هستن که یادگیریشان برای هر سگی ضروری است. فرقی ندارد سگ شما یک  سگ آپارتمانی، عروسکی و یا بهترین سگ نگهبان باشد. باید این فرمان‌ها رو حتما بدون شک انجام بدهد:

 • بشین
 • بیا
 • بمون
 • بخواب
 • اسم سگ
 • ولش کن
 • بنداز
 • بردار
 • بیار
 • ساکت
 • نرو

یاد دادن همه این فرمان ها به سگ شاید ۱ سال زمان ببرد، ولی این چیز بدی نیست. از بشین شروع کنید و اونقدر باهاش تمرینش کنید که کامل ملکه ذهنش شود و برایش جا بیافتد.

همه جا ازش بخواهید بشیند و بهش تشویقی بدهید، در خونه، بیرون، پارک، مهمونی، خیابون، موقع غذا، با قلاده و بی قلاده و …. بعد برید سراغ یاد دادن فرمان بعدی…

۲ دیدگاه برای “تربیت سگ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه